Дюк де Рішельє – перший градоначальник Одеси або просто «наш Дюк»

Про Дюке чули багато, але що саме? Хто ж такий знаменитий герцог де Рішельє і чому в самому центрі Одеси стоїть пам’ятник цій людині?

Прізвище Рішельє знайома всім за романом Олександра Дюма «Три мушкетери». І це не вигаданий персонаж, насправді існував кардинал Рішельє, який був видатним політичним діячем Франції XVII століття.
Дюк де Рішельє - перший градоначальник Одеси або просто «наш Дюк»
І наш герцог де Рішельє був його внучатим племінником, п’ятим і останнім графом де Рішельє.
Життя до Одеси
Арман Емануель дю Плессі Рішельє народився 14 вересня 1766 року. У 1783 році він вже був камергером Людовика XVI. У 1789 році, коли почалася Французька революція, герцог вирушає до Австрії і таким чином рятується від гільйотини. У Відні він знайомиться з принцом де Лінь, іншому Григорія Потьомкіна і імператриці Катерини II. І під його впливом і його рекомендацій Рішельє відправляється в Росію. Де Рішельє взяв участь у взятті Ізмаїла, був нагороджений Георгіївським хрестом і іменною зброєю. Після Ізмаїла його відправляють командувати полком в Волинську губернію. У 1796 році герцог дослужився до звання генерал-майора, подає у відставку і їде до Відня. А вже в 1797 році Павло I призначає його командиром лейб-кірасирського полку, прослужив він на цій посаді до 1 грудня 1800 року, після чого знову повернувся до Відня. За час служби герцог де Рішельє стає другом Олександра I. Після смерті Павла I, на престол заходить Олександр I і просить графа повернутися на службу. У 1803 році по прибуттю в Петербург отримує пропозицію стати градоначальником Одеси.
Герцог Рішельє градоначальник Одеси
У березні 1803 року Рішельє прибуває в Одесу, на той момент, місто останні два роки був без градоначальника. Виробництва практично не було, не було великих будинків і мощених вулиць. Герцог Рішельє почав просити в Олександра I привілеї на торгівлю – Порто-франко (припортова територія мала право безмитного ввезення та вивезення товарів). Завдяки своїм заслугам вже 1805 року він зберігає за собою посаду градоначальника Одеса, а також ставати Херсонським військовим губернатором. При Рішельє і безмитну торгівлю за 11 років в Одесі були побудовані православні, католицькі, старообрядницькі храми, синагога, ринок, театр, перша міська лікарня, Шляхетний інститут, Комерційна гімназія. Збільшилися обсяги продажу зерна, а також почали розвиватися тваринництво і виноробні підприємства. Де Рішельє завіз акацію в місто, в ті часи в Одесі була проблема з водою, але місцеві жителі знаходили кошти поливати ці чудові дерева, через які місто стало відоме.
Дюк де Рішельє - перший градоначальник Одеси або просто «наш Дюк»
Під час правління графа, він не створював величезний бюрократичний апарат, повністю сам стежив за всіма справами, які відбувалися в місті. Де Рішельє виписав знаменитих архітекторів, завдяки яким, місто упорядковувалося і знаходив європейський вигляд. Чисельність населення міста швидко росла, відкривалися майстерні, нові лавки.
Але в 1812 році прийшло дві біди – перша це – навала Наполеона на Росію. Рішельє і жителі міста зібрали два мільйони рублів пожертвувань, також провізії і коней, щоб допомогти фронту. Друга біда прийшла в саме місто. З серпня 1812 році в Одесі була найстрашніша епідемія чуми. Були прийняті кардинальні заходи щодо запобігання поширенню захворювання. Граф не боявся заходити в чумні бараки, спілкуватися з населенням і навіть рити могили. У перші дні епідемії, Рішельє приймає жорсткі заходи, які в подальшому дійшли до повного закриття міста і заборони городянам виходити зі своїх будинків. За рік ця хвороба забрала більше двох тисяч чоловік, майже кожного 9-го жителя міста.
У 1814 році герцог залишає Одесу, за вказівкою Олександра I відправляється на Віденський конгрес, а потім стає прем’єр-міністром Франції при королі Людовику XVIII.
За час його керування Одесою, населення міста збільшилося в 5 разів і досягла 35 тисяч осіб, кількість будинків в місті досягло 2600, більше половини торгового обороту портів, розташованих на Чорному та Азовському морі доводилося на наше місто. Герцога звичайні одесити просто називали «дюком», адже в перекладі з французького «дюк» означає -герцог.
Через 4 роки після від’їзду графа, Одесу відвідує Олександр I. Він настільки був захоплений містом і його успіхами, що нагородив графа Рішельє вищим орденом Російської імперії – орденом Святого апостола Андрія Первозванного.

Герцог Рішельє помер в Парижі у віці 55 років в 1822 році, був похований в церкві Сорбонни.
У 1828 році був відкритий пам’ятник цьому знаменитому градоначальнику міста.
Дюк де Рішельє - перший градоначальник Одеси або просто «наш Дюк»
Це був перший пам’ятник в Одесі. Одесити всіх поколінь люблять і шанують пам’ять Арману Емануелю дю Плессі герцогові де Рішельє.