Про Дюке чули багато, але що саме? Хто ж такий знаменитий герцог де Рішельє і чому в самому центрі Одеси стоїть пам’ятник цій людині?
Прізвище Рішельє знайома всім за романом Олександра Дюма «Три мушкетери». І це не вигаданий персонаж, насправді існував кардинал Рішельє, який був видатним політичним діячем Франції XVII століття.
І наш герцог де Рішельє був його внучатим племінником, п’ятим і останнім графом де Рішельє.
Життя до Одеси
Арман Емануель дю Плессі Рішельє народився 14 вересня 1766 року. У 1783 році він вже був камергером Людовика XVI. У 1789 році, коли почалася Французька революція, герцог вирушає до Австрії і таким чином рятується від гільйотини. У Відні він знайомиться з принцом де Лінь, іншому Григорія Потьомкіна і імператриці Катерини II. І під його впливом і його рекомендацій Рішельє відправляється в Росію. Де Рішельє взяв участь у взятті Ізмаїла, був нагороджений Георгіївським хрестом і іменною зброєю. Після Ізмаїла його відправляють командувати полком в Волинську губернію. У 1796 році герцог дослужився до звання генерал-майора, подає у відставку і їде до Відня. А вже в 1797 році Павло I призначає його командиром лейб-кірасирського полку, прослужив він на цій посаді до 1 грудня 1800 року, після чого знову повернувся до Відня. За час служби герцог де Рішельє стає другом Олександра I. Після смерті Павла I, на престол заходить Олександр I і просить графа повернутися на службу. У 1803 році по прибуттю в Петербург отримує пропозицію стати градоначальником Одеси.
Герцог Рішельє градоначальник Одеси
У березні 1803 року Рішельє прибуває в Одесу, на той момент, місто останні два роки був без градоначальника. Виробництва практично не було, не було великих будинків і мощених вулиць. Герцог Рішельє почав просити в Олександра I привілеї на торгівлю – Порто-франко (припортова територія мала право безмитного ввезення та вивезення товарів). Завдяки своїм заслугам вже 1805 року він зберігає за собою посаду градоначальника Одеса, а також ставати Херсонським військовим губернатором. При Рішельє і безмитну торгівлю за 11 років в Одесі були побудовані православні, католицькі, старообрядницькі храми, синагога, ринок, театр, перша міська лікарня, Шляхетний інститут, Комерційна гімназія. Збільшилися обсяги продажу зерна, а також почали розвиватися тваринництво і виноробні підприємства. Де Рішельє завіз акацію в місто, в ті часи в Одесі була проблема з водою, але місцеві жителі знаходили кошти поливати ці чудові дерева, через які місто стало відоме.
Під час правління графа, він не створював величезний бюрократичний апарат, повністю сам стежив за всіма справами, які відбувалися в місті. Де Рішельє виписав знаменитих архітекторів, завдяки яким, місто упорядковувалося і знаходив європейський вигляд. Чисельність населення міста швидко росла, відкривалися майстерні, нові лавки.
Але в 1812 році прийшло дві біди – перша це – навала Наполеона на Росію. Рішельє і жителі міста зібрали два мільйони рублів пожертвувань, також провізії і коней, щоб допомогти фронту. Друга біда прийшла в саме місто. З серпня 1812 році в Одесі була найстрашніша епідемія чуми. Були прийняті кардинальні заходи щодо запобігання поширенню захворювання. Граф не боявся заходити в чумні бараки, спілкуватися з населенням і навіть рити могили. У перші дні епідемії, Рішельє приймає жорсткі заходи, які в подальшому дійшли до повного закриття міста і заборони городянам виходити зі своїх будинків. За рік ця хвороба забрала більше двох тисяч чоловік, майже кожного 9-го жителя міста.
У 1814 році герцог залишає Одесу, за вказівкою Олександра I відправляється на Віденський конгрес, а потім стає прем’єр-міністром Франції при королі Людовику XVIII.
За час його керування Одесою, населення міста збільшилося в 5 разів і досягла 35 тисяч осіб, кількість будинків в місті досягло 2600, більше половини торгового обороту портів, розташованих на Чорному та Азовському морі доводилося на наше місто. Герцога звичайні одесити просто називали «дюком», адже в перекладі з французького «дюк» означає -герцог.
Через 4 роки після від’їзду графа, Одесу відвідує Олександр I. Він настільки був захоплений містом і його успіхами, що нагородив графа Рішельє вищим орденом Російської імперії – орденом Святого апостола Андрія Первозванного.
Герцог Рішельє помер в Парижі у віці 55 років в 1822 році, був похований в церкві Сорбонни.
У 1828 році був відкритий пам’ятник цьому знаменитому градоначальнику міста.
Це був перший пам’ятник в Одесі. Одесити всіх поколінь люблять і шанують пам’ять Арману Емануелю дю Плессі герцогові де Рішельє.