День створення міста Одеси

Одеса порівняно молоде місто, в цьому році йому виповнилося всього 226 років. Але його історія почалася задовго до 1794 року, цей рік вважається днем ​​заснування міста.

Історія Одеси до XVIII століття

На Північному узбережжі Чорного моря здавна селилися люди – кіммерійці, скіфи, древні слов’яни. На цій території були постійні посухи, були відсутні дерева і будівельний матеріал, жаркий і вологий клімат. Єдине, що було важливим – це затока, який не замерзав навіть в найхолодніші зими.

Починаючи з VII століття до нашої ери , там з’явилися грецькі колоністи. До IX століття н.е.. жили тиверці і уличі. У XIII-XIV століттях на землях Північного Причорномор’я були татарські племена, а на місці сучасної Одеси перебувала пристань генуезьких судів. Але назва порт тоді носив Дженестра (в перекладі з італійської дрік, рослина, яке часто зустрічається в причорноморських степах).

У кінці XIV початку XV століття ці землі звільнилися від татарського ярма і увійшли до складу Великого князівства Литовського. У XV столітті з’являються перші згадки про поселення Качибей, в той час все Північне Причорномор’я було захоплено Туреччиною і Кримським ханством. Сам край і поселення занепадає при завойовників.

 День народження Одеси

Османська імперія зміцнила Очаківської, Акерманську і Бендерську (нинішня Білгород-Дністровська) фортеці, звели Ізмаїл та ще кілька невеликих фортець. Одна з них була зведена на березі Хаджибейського (Одеського) затоки в 1764 році і носила назву Ені-Дунья (від турецького Новий світ).

Під час правління Катерини II були розпочаті походи для захоплення Чорного і Азовського морів, все це робилося з метою розвитку торгівлі та захисту кордонів на Півдні Росії. 14 вересня 1789 року російський корпус генерал Гудович і загін українських козаків Антона Головатого та Зіновія Чепигі штурмом взяли фортецю Єні-Дунья. Пізніше Суворов взяв Ізмаїл, Очаків, капітулювали Аккерман і Бендери. Російсько-турецька війна тривала з 1787 по 1791 рр. і закінчилася 29 грудня 1791 році, після підписання Ясського мирного договору, за яким Росія отримала Крим, Тамань, всю територію між Південним Бугом і Дністром, включаючи територію Хаджибей.

Заснування міста

У 1793 році була побудована фортеця з п’ятьма бастіонами і 120 гарматами, огороджена ровами і валами. Гарнізон налічував дві тисячі осіб. Через рік, 27 травня (7 червня) 1794 року згідно рескрипту Катерини II була затверджена споруда нового міста і порту на місці поселення Хаджибей. А вже 22 августа (2 вересня) +1794 був проведений молебень і вбиті перші палі в заснування міста. У цей день були закладені фундаменти Великого і Платонівського молів, верф, дві пристані для купецьких судів, дві церкви Святого Миколая і Святої Катерини, а також було зроблено траншею для фундаментів міських споруд. Перший камінь у фундамент міста був закладений іспанським дворянином і російським воєначальником Хосе де Рібас, або як його називали в Росії – Йосип Михайлович Дерибас .

 День народження Одеси

Саме ця дата стала днем ​​заснування Одеси. План міста був попередньо розроблений військовим інженером Францом де Волланом і особисто затверджений царицею.

 День народження Одеси

Місто будувалося з прямокутною сіткою вулиць, при цьому виділялися основні магістралі і площі. Таке планування дає можливість вітру, що дме з моря очищати вулиці від міського пилу і диму. З того часу збереглася і нумерація будинків, яка починалася від моря.

Назва міста

Сама ж назва Одеса не було присвоєно місту офіційно. За свідченням істориків, розмова про ім’я міста, в той час іменувався – Гаджибея, завели придворні Катерини II, на одному з балів. Хтось згадував грецький порт-колонію Одессос. Тоді-то в ході бесіди цариця висловила побажання: «Називати новий місто за назвою стародавнього поселення, але в жіночому роді – Одеса </ strong>». У документах Російської імперії назва Одеса згадується на наступний рік після заснування міста.

Деякий час були труднощі зі зміною назви Гаджібей на Одесу. І тоді адміністрація міста застосувала «Київ метод». Чумаков та торговців зустрічали у міських воріт і питали, куди вони направляються. Якщо у відповідь говорили, що йдуть в Хаджибей, то хранителі порядку карали за це, хлестая і примовляючи: «В Одесу! В Одесу! ». Так привчали до нової назви.
Це були перші кроки нашого міста.

Приїжджайте до нас!