Бандитська Одеса

Одеса відома не тільки хорошими пляжами і красивою архітектурою, а й своєю кримінальною історією. Багато туристів і гості міста чули такі імена як Сонька Золота Ручка, Мішка Япончик, Гриня Кот (Григорій Котовський), Яша Блючкін і багато інших. Але чому “Жемчужина у моря” відома як кримінальна столиця Російської імперії і СРСР? Я думаю, всі чули “Одеса-мама – Ростов-тато”. Звідки ця слава і чому?

Отже, ми вже знаємо, що Одеса була заснована в 1794 році на місці турецької фортеці Хаджибей, і перший час у міста були поблажки в плані оподаткування, також Російська імперія була зацікавлена ​​в якнайшвидшому заселенні цього регіону. Тому сюди хлинули греки, молдавани, вірмени, італійці, євреї та інші національності, а також селяни-кріпаки і злочинці. Такий різнобічної контингент і створив неповторну одеську культуру. Місто відкривав можливості не тільки для бізнесу, але і для контрабанди і афер.

Одеські катакомби як притулок для кримінальних елементів

Одеса відома своїми катакомбами. Вони з’явилися під час будівництва міста, під ним були поклади ракушняка і відповідно, щоб не привозити матеріали здалеку люди брали його під своїм будинком, а частіше під будинком сусіда. Згодом ці порожнечі використовувалися, і там були відкриті кубла, гральні і публічні будинки. І навіть були спеціальні підземні шляхи для переправлення контрабандного товару в порт, а також украдених дівчат до Туреччини. Більш докладно про катакомбах ви можете дізнатися, прочитавши нашу статтю – Історія одеських катакомб.

До будівництва тюремного замку катакомби використовувалися як арештантські ями. Тюремний замок був побудований в 1894 році, а архітектором був А.Томішко, який створив до цього проект відомої в’язниці в Санкт-Петербурзі “Хрести”.

Бандитська Одеса

До будівництва тюремного замку катакомби використовувалися як арештантські ями. Тюремний замок був побудований в 1894 році, а архітектором був А.Томішко, який створив до цього проект відомої в’язниці в Санкт-Петербурзі “Хрести”.

Принципи одеських бандитів
Одеські бандити вважали за краще орудувати без жертв і не грабувати бідних і людей середнього достатку, за що їх і поважали городяни. Звідси і пішла назва «Одеса-мама». Відомий район міста – Молдованка, спочатку був просто бідною околицею, але з появою Порто-Франко все змінилося, і саме тут з’явилися злодійські “малини”.

Місто швидко розвивався і багатів, сюди приваблювало не лише людей, які хотіли працювати, а й авантюристів і аферистів.

Бандитська Одеса

На відміну від інших міст, тут у бандитів існував “кодекс”, який був введений Мишком Япочніком. Згідно з яким, не можна було грабувати людей таких професій як лікар, юрист, актор, художник і письменник. Тут Сонька Золота Ручка (Шейндля-Сура Лейбовна Блювштейн) одна з перших запровадила і запропонувала створити “общаг”, для допомоги своїм “товаришам”, які опинилися в біді.

Бандитська Одеса

Також вона заснувала і містила школу кишенькових злодіїв, директором якої був Мойша Окс. А навчалися там діти-сироти та діти-кишенькових злодіїв, які хотіли піти по злочинним шляхом. Цікаво, що навчалися діти на манекені, в якому були вшиті дзвіночки, і треба було мати відмінні здібностями, щоб закінчити навчання, і пройти іспит.

У дореволюційний і революційний період кримінальні особистості відчували себе досить спокійно і деякі навіть намагалися співпрацювати з новою радянською владою.

Післявоєнна злочинність в Одесі
У післявоєнний період в Одесі орудували такі знамениті банди як «Чорна кішка» і «Додж – 3/4». Для наведення порядку в місті був відправлений маршал Радянського Союзу Георгій Жуков. Підтверджених джерел, на жаль, немає, але ходять чутки, що за його наказом офіцери були переодягнені в цивільне і були відправлені гуляти по нічному місту для знищення злочинних елементів без попередження. З цих мотивів був зняти знаменитий фільм “Ліквідація”.

Ми лише торкнулися невелику частину історії, для того, щоб повністю в неї зануриться – приїжджайте до нас.

Ми вас чекаємо!