Історія однієї з найкрасивіших вулиць – Катерининська

Катерининська вулиця одна з найстаріших і найкрасивіших вулиць міста Одеси. Вона бере свій початок від однойменної площі і проходить до вулиці Новощепной ряд, що поруч з легендарним ринком «Привоз».

Історія походження назви вулиці
Вона з’явилася в числі перших на мапі молодого розвивається міста і називалася спочатку вулиця Генуезька. Але вже з 1820 року вона була перейменована в Катерининську.

Історія однієї з найкрасивіших вулиць - Катерининська

Є дві версії походження цієї назви, перша говорить, що вулиця була названа на честь імператриці Катерини II, яка підписала указ про створення міста і друга – вулиця названа на честь церкви Святої Катерини, яка була закладена на Катерининській площі, але ніколи не була побудована. З приходом радянської влади вона була перейменований у вулицю Карла Маркса. Під час фашисткое окупації вулиця була названа на честь Адольфа Гітлера, після війни їй повернули назву Карла Маркса. І тільки 20 вересня 1991 року його знову стала називатися Катерининської.

Дореволюційна історія вулиці
Прогуляємося ж від Катерининської площі та дізнаємося, що на ній знаходилося в дореволюційний час. Сама вулиця була головною транспортною артерією міста, яка вела в порт. За нею в день могли промчати понад сім тисяч возів та екіпажів, до 1870 років вулиця не була вимощена гранітом, тому була дуже пильна і брудна, що ускладнювало рух в негоду.
На тій частині вулиці Катерининській, що розташована ближче до площі, розташовані дорогі ресторани такі як «Фанконі», де укладалися угоди торговцями, кафе «Робіна», пивна Брунса. І закладу більш простого класу, типу трактирів, закусочних.

Історія однієї з найкрасивіших вулиць - Катерининська

На розі Катерининської і Дерибасівській знаходився квітковий ринок, про який згадували в своїх творах В.П. Катаєв «Зимовий вітер» і В.А.Галіцкій «Театр моєї юності», де можна було не тільки купити всілякі квіти, а й поміняти гроші.

На Катерининській вулиці розташовувалося величезна кількість магазинів, в яких були представлені товари з Європи, і можна було купити все – починаючи від нижньої білизни, весільного плаття, автомобіля, і навіть рибальські снасті, не кажучи вже про екзотичні фрукти і бакалійних товарах.Не забудемо уточнити і те, що на цій вулиці пропонували свої послуги куафер (перукарі), лікарі, масажисти, модистки і звичайно ж ювеліри.

Торкнемося і культурне життя міста. На екатериненской, 14 в будинку Вагнера з 1817 до 1857 рр. розташовувався знаменитий Рішельєвський ліцей – перший вищий навчальний заклад Одеси, в якому викладав Дмитро Менделєєв. У ліцеї бував і А.С. Пушкін, а у внутрішньому дворику жив польський поет Адам Міцкевич.
Чи не можемо не сказати про видавництва «Одеські новини», «Німецьке обозрение», «Спорт і наука», а також про книгарнях, в яких можна було знайти літературу на багатьох європейських мовах. Великою популярністю у одеситів користувалася і панорама «Голгофа», споглядати яку можна було в будинку №27. Довжина полотна була 93 метри, а висота майже 13 метрів.

Релігійні споруди
Духовне життя була представлена ​​храмами різних конфесій. На перетині вулиць Катерининської та Базарній в 1840 рік була зведена перша Вірмено-Григоріанська церква, яка була зруйнована під час Великої Вітчизняної Війни.

Також на вулиці Катерининській, 89 розташовувалася синагога, побудована в 1887 році.

Історія однієї з найкрасивіших вулиць - Катерининська

Католицький собор Успіння Діви Марії, побудований в 1853 році, в ньому був похований граф Ланжерон. Собор зберігся до наших днів.

Історія однієї з найкрасивіших вулиць - Катерининська

У 1808 році була побудована Грецька Троїцька церква, зараз вона носить назву Свято-Троїцький собор. У ній був похований Вселенський Патріарх Григорій V (в 1871 році останки були перевезені в Афіни).

Історія однієї з найкрасивіших вулиць - Катерининська
А навпроти в 1848 році за адресою вулиця Катерининська, 52 був побудований двоповерховий будинок за проектом І.Б.Скудіері, який належав Д.Рівопуло. У будинку в різний час перебували банківські установи контори, жили лікарі, купці, фабриканти. Також працювала фабрика цигаркового паперу Л. Файнбруна, рисова і макаронна фабрика торгового дому «А.М. Зільбершмідт і Х.И. Гольдберг ». На початку XX століття до революції в цій будівлі продавали сіль, фарби і лаки, чоловічі шапки і капелюхи. Після революції проживали члени міської ради, а після війни була база Одескурортторга. На даний момент в будинку відкрито готель «Hotel 52», яка вже не перший рік приймає гостей міста.

Історія однієї з найкрасивіших вулиць - Катерининська

В ті часи говорили, якщо хочеш побувати в Європі – сходи на Катерининську. Тут розташовувалися готелі «Англія», «Америка», «Венеція», «Брюссель», «Страсбург» та інші.

Після приходу радянської влади всі заклади, фабрики, ресторан і кафе, собори і храми на вулиці закриваються, перетворюючись в совучережденія, зникає блиск і вишуканість вулиці. Під час румунської окупації вулиця носила назву Адольфа Гітлера і був відкритий католицький собор. У повоєнний час вулиця потихеньку розквітає, відкриваються кафе, кінотеатр, перукарні, ательє, різні магазини.

Зараз же вулиця залишається однією з найкрасивіших міста. Прогуляйтеся неспішно і насолодитеся всім архітектурним ансамблем.